Программа Фестиваля национальных культур (Гродно, 1-3 июня 2012г.)

Очередной фестиваль, уже 9й. Интересно, чем в этот раз порадуют и удивят организаторы?

 

 

28.05-03.06. 2012 г.

Кінатэатр “Чырвоная зорка” (вул.Сацыялістычная, 4) — тыдзень нацыянальнага кіно.

Гарадскі парк імя Ж.-Э.Жылібера — “Нацыянальныя фальклорныя персанажы Беларусі ”. Пленэр народных майстроў – разьбяроў па дрэву.

“Гродна – дарог скрыжаванне”. Міжнародны пленэр жывапісу.

Першы дзень свята — 01.06.2012 г.

16.00 — Прэс-канферэнцыя (Сенатарская зала Новага замка, вул.Замкава, 20)

14.30 — Адкрыццё фотавыставы “У аб’ектыве старонкі гісторыі фестывалю нацыянальных культур” (Авальная зала Новага замка, вул.Замкавая, 20)

15.30 — Адкрыццё фотавыставы “Беларусь — шматнацыянальная” (Гродзенская выставачная зала, вул.Ажэшкі, 38)

16.30 — Адкрыццё мастацкіх выстаў: “Гродна -дарог скрыжаванне”, “Нацыянальная лялька Беларусі.” (Галерэя “Крыга”, вул.Савецкая, 1)

17.30 — “Кветкі ўсіх народаў – у вянок Я.Купалу”. Адкрыццё мастацкай выставы. (Да 130-ці годдзя з дня нараджэння Я. Купалы.)

18.00 — Тэатралізаванае шэсце ўдзельнікаў фестывалю па вуліцах горада па маршруце стадыён “Неман” – плошча Савецкая (Плошча Савецкая)

19.00 — “У суквецці моў і культур.” Урачыстае адкрыццё IХ Рэспубліканскага фестывалю нацыянальных культур.

20.00 — 22.00 — “Факел творчасці”. Канцэрт прафесійных артыстаў рэспубліканскай і абласных філармоній Беларусі – прадстаўнікоў розных нацыянальнасцей, самадзейных выкананцаў і калектываў нацыянальных суполак.

22.00 – 24.00 — Канцэрт групы “Morandi” (Румынія).

24.00 — “Вогненная феерыя”. Святочны фейерверк.

24.00 — 01.30 — Канцэрт ансамбля “Беларускія песняры” (Плошча імя Леніна)

19.00 — 20.00 — Трансляцыя ўрачыстага адкрыцця IХ Рэспубліканскага фестывалю нацыянальных культур.

20.00 –23.30 — Маладзёжна – забаўляльная праграма (Вуліца Віленская, 6)

20.00 – 6.00 — Падворак сучаснай міжнацыянальнай маладзёжнай творчасці.

 

Другі дзень свята — 02.06.2012 г.

Плошча Савецкая

11.30 — 19.00 — “Бяздоннае багацце”. Выстава — кірмаш народных майстроў.

12.30 — 13.00 — “Запрашаем на падворкі”. Урачыстае адкрыццё другога дня фестывалю.

13.00 — 17.00 — Вандроўка па нацыянальных падворках. (На пляцоўках падворкаў – веснавыя абрады і святы народаў Беларусі).

13.00 — 15.00 — Канцэрт Заслужанага калектыву Рэспублікі Беларусь ансамбля песні “Бяседа”.

15.00 – 16.30 — “Мы паклон Вам і песні са сталіцы Радзімы прывезлі”. Канцэрт Дзяржаўнага народнага акадэмічнага хору імя Г.Цітовіча.

16.30 — 18.00 — “Гасцей вітаем шчыра і сардэчна”. Канцэрт творчых калектываў Гродзенскай абласной філармоніі.

18.00 — 21.00 — “Разам мы –Беларусь!” Гала – канцэрт нацыянальных суполак Беларусі.

21.00 – 24.00 — “Мелодыі розных пакаленняў”. Дыскатэка.

Плошча імя Леніна

12.00 — 15.00 — “Вясёлы калейдаскоп”. Свята дзіцячага нацыянальнага мастацтва.

15.00 – 16.30 — Канцэрт ансамбля танца, музыкі і песні “Белыя росы.”

16.30-17.30 — “Сонечные танцы”. Забаўляльная праграма

17.30 – 18.30 — Парад-конкурс мадэльераў і візажыстаў (дэманстрацыя касцюмаў і прычосак розных нацыянальнасцей, бодзі-арт).

19.00 — 20.30 — “Талентаў шматкаляровы букет”. Конкурс выканаўцаў нацыянальнай эстраднай песні.

21.00 — 24.00 — “У абдымках дружбы”. Дыскатэка-пераклічка нацыянальных мелодый Беларусі.

Гродзенскі абласны драматычны тэатр (малая зала,вул.Маставая, 35)

13.00 — 15.00 — “Фарбы роднага краю”.Свята нацыянальнай паэзіі.

17.30 – 19.00 — “Інструментальная музыка Беларусі”. Канцэрт нацыянальных інструментальных ансамблей (Гродзенскі абласны драматычны тэатр (вялікая зала), вул.Маставая, 35)

19.00 – 20.30 — Канцэрт Прэзідэнцкага аркестра з праграмай “Ураган”.

Гарадскі парк імя Ж.-Э.Жылібера

13.00 — 18.00 — “Народная творчасць – крыніца натхнення”. Горад майстроў. Выстава народных промыслаў і дэкаратыўна-прыкладнога мастацтва Гродзенскай вобласці і нацыянальных суполак Беларусі.

13.00 – 17.00 — “Інтэрфэст”. Інтэрнацыянальная праграма студэнцкай моладзі г.Гродна.

13.00 — 16.00 — “Нам мужнасць і сіла патрэбны, каб дружба мацнейшай была.” Свята нацыянальных відаў адзінаборстваў. Паказальныя выступленні культурыстаў. Праграма клуба славянскіх адзінаборстваў “Арыдан“ УА “Гродзенскі дзяржаўны ўніверсітэт імя Я. Купалы”.

13.00 – 17. 00 — Выстава зброі і даспехаў сярэднявечча.

13.00 – 16.00
— Спартыўныя гульні народаў Беларусі.

16.00 – 18.00 — “Срэбраная музыка”. Свята духавой музыкі.

Пляцоўка каля Гродзенскага абласнога драматычнага тэатра (вул.Маставая, 35)

11.00 — 18.00 — Беларускі падворак.

12.00 — 18.00 — “Нацыянальныя гульні Беларусі”. Свята гульні (Пляцоўка каля УА “Гродзенскі дзяржаўны ўніверсітэт імя Я. Купалы”,вул. Леніна, 32)

12.00 — 18.00 — “Студэнцкі карагод”. Выстава і гала-канцэрт студэнтаў УА “Гродзенскі дзяржаўны ўніверсітэт імя Я. Купалы”

Авальная зала Новага замка (вул.Замкавая, 20)

11.00 – 18.00 — Працяг выставы “Беларусь — шматнацыянальная” (Сенатарская зала Новага замка, вул.Замкавая, 20)

11.00 – 17.00 — Працяг фотавыставы “У аб’ектыве старонкі гісторыі фестывалю нацыянальных культур”

Гродзенская выставачная зала (вул.Ажэшкі, 38)

12.00 – 18.00 — Працяг работы мастацкіх выстаў: “Гродна – дарог скрыжаванне”, “Нацыянальная лялька Беларусі” (Галерэя “Крыга”, вул.Савецкая, 1)

12.00 – 18.00 — “Кветкі ўсіх народаў – у вянок Купалу”. Працяг работы мастацкай выставы (Абласная навуковая бібліятэка імя Я.Карскага, вул.Замкавая, 20)

10.00 — Пасяджэнне кансультатыўнага Савета па справах беларусаў замежжа пры Міністэрстве культуры Рэспублікі Беларусь (Вуліца Віленская, 6)

12.30 – 2.00 — Падворак сучаснай міжнацыянальнай маладзёжнай творчасці.

 

Трэці дзень свята — 03.06.2012 г.

Гарадскі парк імя Ж.-Э.Жылібера

11.00 – 16.00 — “Прапануем прысмакі на розныя смакі”. Свята нацыянальных кухняў Беларусі.

13.00 — 18.00 — “Народная творчасць – крыніца натхнення”. Горад майстроў. Выстава народных промыслаў і дэкаратыўна-прыкладнога мастацтва Гродзенскай вобласці.

Плошча імя Леніна

12.00 – 15.00 “Сяброўства – наша сіла”. Канцэрт творчых калектываў з гістарычных Радзім нацыянальных аб’яднанняў (Вуліца Віленская, 6)

10.00 – 22.00 — Падвор’е сучаснай міжнацыянальнай маладзёжнай творчасці.

Плошча Савецкая

11.00 – 17.00 — “Бяздоннае багацце”. Выстава — кірмаш народных майстроў г. Гродна.

11.00 – 14.00 — “У карагодзе дружбы”. Свята нацыянальнай харэаграфіі.

14.00 — 17.00 — Цырымонія ўзнагароджвання ўдзельнікаў фестывалю і заключны канцэрт лаўрэатаў ІХ Рэспубліканскага фестывалю нацыянальных культур.

17.00 — 17.30 — “Да пабачэння! Да новых сустрэч!” Провады ўдзельнікаў IХ Рэспубліканскага фестывалю нацыянальных культур.

17.30 – 19.00 — “На адной хвалі”. Канцэрт прадзюсарскага цэнтру “Этна” Гродзенскага абласнога метадычнага цэнтра народнай творчасці.

По информации Национального агентства по туризму
Туристический портал Беларуси Holiday.by

правильное ношение на руках
Малыш, только что пришедший в этот мир, вызывает cмешанные чувства: с одной стороны, его хочется защитить, уберечь,…
стирка детских вещей
Небольшой отчёт о прошедшей встрече по Зелёному Потреблению «Бытовая химия и детская косметика: безопасность» + презентация и…

Еще нет комментариев